Blahodárné účinky kopřivy, zejména na jařeKopřivy rostou snad všude. Často jsou nevítanými hosty v našich zahrádkách, což je ovšem velká škoda, protože účinky kopřivy na naše zdraví jsou opravdu výjimečné. Při pravidelném používání kopřivy, zejména pak v tomto období, můžete vyřešit spoustu zdravotních i kosmetických problémů.
Tento silák mezi „plevely“ podle přírodní medicíny skvěle čistí krev. A kromě mnoha prospěšných látek obsahuje i dostatek železa. Čaj z čerstvých i sušených kopřiv není nejlahodnější, ale dá se ochutit medem nebo citronem. A to je výhodné, protože vitamin C v citronu zlepšuje vstřebatelnost železa, který je dobré v tento čas do těla dostávat co nejvíce.

Ještě účinnější je čtrnáctidenní kúra s kopřivovým smoothie: čerstvé kopřivy přidejte ke šťávě z mrkve a jablek a doplňte citronem nebo kiwi právě kvůli céčku.

Kopřivu si můžete nasbírat v období od května do září, ideálně za pěkného počasí. Skladuje se sušená. Sušit byste ji měli na suchém a stinném místě. Sušíme buď natrhané listy, anebo v celku, kdy po dosušení odtrhneme nať a lodyhu vyhodíme a necháme si jen listy.


          Další účinky kopřivy

  • Schopnost čistit organismus od usazenin kyseliny močové, odvádět žlučové usazeniny z cest žlučovodů a zlepšovat činnost jater.
  • Působí proti průjmům a infekcím. Je velmi vhodná na jarní kůry. Tato kopřivová kůra nejenže zlepší vylučování, ale zároveň vám dodá příliv nové energie.
  • Kopřiva užívaná vnitřně je podpůrným prostředkem při léčení různých druhů krvácení – vykašlávání krve, krvavé zvracení, krvinky v moči, děložní krvácení, krvácení z nosu nebo hemofilie.
  • Skvěle působí na kožní problémy. Díky její schopnost čistit krev vás zbaví kožních vyrážek, popálenin, zánětů kůže a vůbec celkově zlepší kvalitu vaší pokožky.
  • Pomáhá při obtížích spojených s klimakteriem, zánětech močového měchýře, ledvin, jaterních kamenů, žloutenky, žaludečních vředů.
  • Dokáží odstranit náchylnost k prochladnutí a pomáhají při revmatických chorobách a dně.
  • Podporuje růst vlasů a zlepšuje jejich kvalitu. Je dobrým prostředkem proti řídkým vlasům.
  • Jako diuretikum pomáhá kopřiva organismu zbavit se nadbytečné tekutiny.


OČISTNÁ KÚRA Z KOPŘIVY

Účinná je třeba čtyřtýdenní kůra, kdy každé ráno pijete na lačno půl hodiny před snídaní jeden šálek kopřivového čaje a pak ještě přes den jeden až dva šálky čaje po doušcích. Ideálně na jaře z mladých výhonků a stejně tak na podzim po otavě, kdy se všude znovu objevují mladé výhonky.

Po takové kúře se budete cítit nepopsatelně dobře, uděláte třikrát více práce než obvykle. Čaj nemá špatnou chuť a můžete pít bez cukru nebo můžete přimíchat trochu heřmánku, máty pro zlepšení chuti.


LÉČIVÉ RECEPTY Z KOPŘIVY


1. Extrakt z čerstvých kopřiv – připravujeme půl na půl s natí lichořeřišnice. Tento extrakt je velmi výživným prostředkem pro vlasy, snižuje jejich mastnotu a zabraňuje lupám.

2. Nálev z listů a kořene při očistě organismu V půl litru vody vaříme maximálně 3 minuty 25 g listů a kořene kopřivy. Louhujeme 20 minut. Pijeme během dne

2 - 3krát. Nálev je ideální při revmatizmu, průjmu nebo při očistě organismu.

3. Sirup z kopřiv na žaludek – z kopřivové drti vylisujeme asi 125 g šťávy. Tu pak svaříme se 125 g cukru na sirup. Kopřivový sirup používáme při onemocněních trávicího traktu.

4. Kopřivový špenát proti artritidě – stejné díly mladé kopřivy, listů ředkviček a cibulové nati připravíme jako špenát v malém množství vody, která se musí odpařit, nikoliv slít. Ochutíme vejcem, pepřem, kmínem, majoránkou a vegetou, což dodá špenátu znamenitou chuť. Po jeden měsíc podáváme 2-3 lžičky směsi denně. Takto lze vyléčit mnoho těžkých onemocnění, jako například artritidu či anémii.

5. Šťáva s medem na dobrou imunitu – kopřivy opláchněte převařenou vodou. Rozmixujte je a vylisujte z nich šťávu. Tu smíchejte v poměru 1:4 s tekutým medem. Sirup dejte do šroubovacích zavařeninových skleniček. Takto uložený kopřivový sirup vydrží 2-3 roky. Dvakrát denně konzumujeme 1 lžičku po celou zimu.

Publikováno 20. 3. 2020