MED jako přírodní antibiotikum?

Med je oblíbený nejen v kuchyni, ale také jako přírodní lék, kterým je možné předcházet mnoha zdravotním obtížím nebo se lépe vypořádat s již probíhající nemocí. Med tedy můžeme díky tomu považovat za přírodní antibiotikum. Je schopen ničit bakterie a celkově posilovat obranyschopnost organismu. 

Existují dva základní druhy, a to med květový (zpravidla světlý) a med lesní (převážně tmavý). Zdroj, z něhož tento nektar pochází, ovlivňuje výsledné vlastnosti i kvalitu medu.

Zdravotní výhody medu

Med obsahuje velké množství živin, má nízký glykemický index, je antibakteriální. Bylo zjištěno, že med vyvolává úmrtí v rakovinových buňkách a zabraňuje poškození volnými radikály, které způsobují oxidační stres.

Pravidelná konzumace se tak na zdravotním stavu určitě projeví. Med může být prevencí i lékem rýmy, zánětu průdušek a horních cest dýchacích, chřipky, civilizačních chorob a dalších obtíží plynoucích z nezdravého životního stylu. Úspěšný je i při terapii kožních problémů, jako jsou vyrážky, rány, popáleniny, omrzliny, proleženiny a další. Med nachází své uplatnění i v kosmetice. Dokáže totiž pokožku vyživit, zvláčnit a rozjasnit.

Všechny příznivé účinky medu vycházejí z jeho složení, ve kterém nalezneme spoustu zdraví prospěšných látek, které ovlivňují lidský organismus. Nachází se v něm především: vitaminy A, C, B1, B2, B6, B12, D, K, E, K, aminokyseliny, dále vápník, draslík, fosfor, hořčík, sodík, železo, éterické oleje, enzymy. 

Recept na přírodní antibiotikum

 Složení:

  • 1 polévková lžíce kurkumy
  • 100 g medu

Postup

Med s kurkumou smíchejte ve skleněné nádobě. Nebojte se používat tuto kombinaci každý den podle potřeby. 

Pokud se začnete cítit špatně, dávkujte takto:

  • první den – 1/2 polévkové lžíce každou hodinu
  • druhý den – 1/2 lžíce každé 2 hodiny
  • třetí den – 1/2 lžíce 3krát denně

O kurkumě

Je velmi populární koření se silnými léčivými a kulinářskými vlastnostmi. Je po staletí běžně používaná v čínské, ayurvédské a indické medicíně. 

Kurkuma není snadno vstřebatelná, můžete tedy do směsi přidat lžičku olivového nebo kokosového oleje, lžičku pepře nebo směs přidat do horké vody a pít jako čaj.

Kontraindikace

Kontraindikace kurkumy může nastat v případě, že užíváte tyto prostředky:

  • antacida
  • léky na ředění krve
  • diabetické léky

Publikováno 4. 11. 2019