OBDOBÍ KAŠLE JE TU, POVÍME VÁM FÍGL NAŠICH BABIČEK, KTERÝ FUNGUJE

Je tu období, kdy nás ve velkém kolí kašel, chřipky či nachlazení, a právě cibule je v boji proti těmto nemocem skvělým pomocníkem. Máte doma velkou zásobu cibule? Jestli ne, rychle ji pořiďte!

O cibuli se říká, že je to přírodní antibiotikum, které má všestranné léčebné použití. Právě naše babičky cibulí léčily suchý dráždivý kašel, který dokáže potrápit hlavně v noci.  

A jak na to? Oloupete cibuli, rozkrojíte ji na půl a necháte ji na nočním stolku vedle postele přes celou noc. Zaručujeme, že pak ani jednou nezakašlete a druhý den vám bude lépe!

Celou noc totiž budete inhalovat výpary z cibule, které mají silný antibiotický a protizánětlivý účinek a ničí bakterie a viry. Tím příznivě působí i při nemocech dýchacích cest, jako je právě suchý dráždivý kašel. 

Silice z cibule navíc dezinfikují ústní dutinu, nosní sliznici a dále i dýchací cesty.

 Cibule totiž obsahuje zejména vitamíny řady B, vitamín C i celou řadu bioaktivních enzymů. Mezi další léčebné účinky cibule patří například

  • Pomáhá ničit bradavice.  cibulová šťáva patří k osvědčeným prostředkům k likvidaci bradavic. Šťávu je vhodné používat k potírání dlouhodobě, ideálně na koupelí změklé výrůstky. 
  • Uleví při poštípání hmyzem. Obyčejný plátek cibule pomáhá ulevit bolestem, otokům i svědění vzniklým po štípnutí hmyzem.
  • Ulevuje při pohmožděninách a výronech končetin. Cibulový obklad z jemně pokrájené a pomačkané cibule uleví od bolesti, mírní otok a podporuje hojení pohmožděnin. 
  • Desinfikuje střeva. A je prokázáno, že podporuje činnost jater a slinivky, a tak přispívá k dobré funkci zažívacího systému.

 

Zázračná cibule je nepostradatelná nejen v kuchyni, ale je tedy zdravá a léčivá i pro naše tělo. 

Publikováno 15. 1. 2020